Behance Profile Facebook Sayfam
 
ANASAYFA BİYOGRAFİ ÖDÜLLER İLETİŞİM
Manipülasyon - illüstrasyon Kreatif Reklam Viral - Reklam Grafikir Gündem - Mizahi
 

İsmail Dedelioğlu / 1975,
İnternetin henuz, Bilimkurgu hayalleri " listesinde yer aldığı dönemde bilgisayarla tanıştı.
Bilgisayarların, şirketlerde " word, excel ", evlerde ise "Mayın tarlası" ve "Solitaire" anlamından ibaret olduğu yıllarda, şirketlerin bilgi-işlem departmanlarında, sistem işletmenliği, sistem yöneticiği gibi teknik alanlarda çalıştı.

İnternet mucizesinin, modemlerin cızırtılı sesleriyle evlere yayılmasından sonra, web tasarım ve bilgisayar grafikleri dünyasına adım attı. Bir yandan IT departmanlarında çalışırken yanısıra freelance olarak web tasarım ve grafik çalışmaları yaptı. Zamanla internet multimedya araçlarının gelişmesiyle Flash animasyon, After Effects çalışmalarına da bulaşmakta gecikmedi.


Uzun bir süre severek yaptığı Web tasarımla geçti. Photoshop hep favori programıydı. Bilgisayarda neredeyse tüm görsellerin tasarımında photoshop programına başvurdu. Zamanla Photoshop'un bir arayüz tasarım programı olmaktan çok daha öteye geçtiğini anlayınca Photoshop manipulasyon ve illüstrasyon çalışmaları başladı..

Foto manipulasyon ve illüstrasyon,, foto montajlar, gündem konulu viral görselleri konusunda çalışıyor. İnternet reklam, sosyal medya ve tanıtım araçları için görsel çalışmalar yapmaya devam ediyor.
Öncelikli ilgisini foto manipulasyona yöneltiyor ve öncelikli tutuyor.

Photoshop çalışmaları sanat sayılabilir mi ? Bilmiyorum. Ama resim, fotoğraf ve bilgisayar uzmanları ya da ilgilenenleri tarafından üretilen, teknoloji ve sanatın en yakınlaştığı çalışmalar, foto manipülasyon ve illüstrasyon çalışmalarında ortaya çıkıyor.
Sanata meraklı bir bilgisayar uzmanı olarak, aslında benim aklım işin, görsel ve sanat tarafında oldu. Ve bunu gerçekleştirebileceğim ortamı photoshop fazlasıyla sunuyor. Yaratıcılığınızı kullanabileceğiniz sınırız bir alan sağlıyor.

Genellikle foto manipulasyon ve illüstrasyon çalışmalarım sürrealdir, reklam ve tanıtım afişleri, web siteleri ve internet alanında kullanmak üzere realistik ve mizahi çalışmalarımda bulunuyor.
Benim her zaman favorim olan manipülasyon çalışmaları aslında grafik dünyanın her alanında kullanılıyor.

Geçmiş yıllarda afiş, broşür ya da kitap kapaklarında görecebileceğiniz görseller, o ürünün ya da konunun en renkli fotoğrafını kullanmaktan ibaret iken, dijital çağda ürünlerin binlerce çılgın halini görebiliyorsunuz. Dünya üzerinde özellikle Amerika'da bulunan photo manipulasyon ustaları, photoshop çalışmalarını,sanat kapsamına sokabilecek türde çalışmalar ortaya koyuyor.

Photo manipulasyon ve illüstrasyon çalışmalarımdaki konuları, iç dünyamdan ya da sosyal ve toplumsal konulardan da alabiliyorum. Bazen sadece yapabileceğimden emin olmak için, var olan örneklerden yola çıkarak yaptığım çalışmalar da yok değil. Böylece kendimi deneyerek yapabileceklerimin sınırları hakkında fikir sahibi oluyor, kendimi geliştirme yönünde katkısını alabiliyorum.

Özgeçmiş, projeler ve mesleki tecrubelerini bu linkten görebilirsiniz.... : http://www.teknolojiksanatlar.com/

 
İsmail H. Dedelioğlu Resmi Web Sitesidir. Lütfen sitede bulunan görsel materyalleri izni olmadan kopyalamayınız. Sosyal Medyada paylaşmayınız.
© Copyright 2015, İsmail H. Dedelioğlu all rights reserved.